Archive



2008 World Junior Championships - Bydgoszcz

Andre Olivier rsa 800m Bronze
Benjamin Kiplagat ken 3000m Steeple Chase Silver
Bizunesh Urgesa eth 3000m Silver
Melissa Boekelman ned Shot Put Silver
Mirela Lavric rou 800m Gold

2008 World Cross Country Championships - Edinburgh

Ayele Abshero eth Junior Race Silver
Kenenisa Bekele eth Senior Race Gold
Mestewat Tufa eth Senior Race Silver

2008 World Indoor Championships - Valencia

Gelete Burka eth 1500m Gold
Maurren Higa Maggi bra Long Jump Silver

2007 World Championships - Osaka

Brimin Kipruto ken 3000m Steeple Chase Gold
Eliud Kipchoge ken 5000m Silver
Irving Saladino pan Long Jump Gold
Kenenisa Bekele eth 10000m Gold
Rutger Smith ned Discus Throw Bronze
Rutger Smith ned Shot Put Bronze
Sileshi Sihine eth 10000m Silver

2007 World Cross Country championships - Mombasa

Bernard Kipyego ken Senior Race Bronze

2007 European Indoor Championships - Birmingham

Arnoud Okken ned 800m Gold
Karin Ruckstuhl ned Pentathlon Bronze

2006 World Junior Championships - Beijing

Ancuta Bobocel rou 3000m Steeple Chase Silver
Florence Kiplagat ken 5000m Silver
Irene Jelagat ken 1500m Silver

2006 World Cross Country Championships - Fukuoka

Gelete Burka eth Short Cross Gold
Kenenisa Bekele eth Short Cross Gold
Kenenisa Bekele eth Long Cross Gold
Meselech Melkamu eth Long Cross Bronze
Meselech Melkamu eth Short Cross Bronze
Sileshi Sihine eth Long Cross Silver

2006 World Indoor Championships - Moscow

Eliud Kipchoge ken 3000m Bronze
Ignisious Gaisah gha Long Jump Gold
Irving Saladino pan Long Jump Silver
Jadel Gregorio bra Triple Jump Silver
Kenenisa Bekele eth 3000m Gold

2005 World Half Marathon Championships - Edmonton

Lydia Cheromei ken Half Marathon Silver

2005 World Championships - Helsinki

Ana Guevara mex 400m Bronze
Brimin Kipruto ken 3000m Steeple Chase Bronze
Ignisious Gaisah gha Long Jump Silver
Kenenisa Bekele eth 10000m Gold
Rutger Smith ned Shot Put Silver
Sileshi Sihine eth 5000m Silver
Sileshi Sihine eth 10000m Silver

2005 World CC Championships – St. Etienne

Bernard Kipyego ken Junior Race Silver
Gelete Burka eth Junior Race Gold
Kenenisa Bekele eth Long Cross Gold
Kenenisa Bekele eth Short Cross Gold

2004 Olympic Games - Athens

Ana Guevara mex 400m Silver
Brimin Kipruto ken 3000m Steeple Chase Silver
Eliud Kipchoge ken 5000m Bronze
Francoise Mbango cmr Triple Jump Gold
Hestrie Cloete rsa High Jump Silver
Kenenisa Bekele eth 10000m Gold
Kenenisa Bekele eth 5000m Silver
Meb Keflezighi usa Marathon Silver
Sileshi Sihine eth 10000m Silver
Vanderlei Lima bra Marathon Bronze

2004 World Junior Championships - Grosseto

Brimin Kipruto ken 3000m Bronze

2004 World Cross Country Championships - Brussels

Kenenisa Bekele eth Long Cross Gold
Kenenisa Bekele eth Short Cross Gold
Meba Tadesse eth Junior Race Gold
Meselech Melkamu eth Junior Race Gold
Sileshi Sihine eth Long Cross Bronze

2004 World Indoor Championships - Budapest

Jadel Gregorio bra Triple Jump Silver
Kutre Dulecha eth 1500m Gold

2003 World Championships - Paris

Ana Guevara mex 400m Gold
Eliud Kipchoge ken 5000m Gold
Francoise Mbango cmr Triple Jump Silver
Haile Gebrselassie eth 10000m Silver
Hestrie Cloete rsa High Jump Gold
Kenenisa Bekele eth 5000m Bronze
Kenenisa Bekele eth 10000m Gold
Okkert Brits rsa Pole Vault Silver
Sileshi Sihine eth 10000m Bronze
Süreyya Ayhan tur 1500m Silver

2003 World Cross Country Championships - Lausanne

Eliud Kipchoge ken Junior Race Gold
Gelete Burka eth Junior Race Bronze
Kenenisa Bekele eth Long Cross Gold
Kenenisa Bekele eth Short Cross Gold

2003 World Indoor Championships - Birmingham

Driss Maazouzi fra 1500m Gold
Francoise Mbango cmr Triple Jump Silver
Grit Breuer ger 400m Bronze
Haile Gebrselassie eth 3000m Gold
Maurren Higa Maggi bra Long Jump Bronze
Michelle Collins usa 200m Gold
Stephanie Graf aut 800m Silver

2002 World Half Marathon Championships - Brussels

Susan Chepkemei ken Half Marathon Silver

2002 World Junior Championships - Kingston

Berhane Herpassa eth 1500m Silver
Keila Costa bra Triple Jump Bronze
Lj van Zyl rsa 400m Hurdles Gold
Michael Kipyego ken 3000m Steeple Chase Gold
Sileshi Sihine eth 10000m Silver
Viola Kibiwot ken 1500m Gold

2002 World Cross Country Championships - Dublin

Hailu Mekonnen eth Short Cross Bronze
Kenenisa Bekele eth Long Cross Gold
Kenenisa Bekele eth Short Cross Gold
Viola Kibiwot ken Junior Race Gold
Worknesh Kidane eth Short Cross Silver

2001 World Half Marathon Championships - Bristol

Haile Gebrselassie eth Half Marathon Gold
Susan Chepkemei ken Half Marathon Silver
Tesfaye Jifar eth Half Marathon Silver

2001 World Championships - Edmonton

Ana Guevara mex 400m Bronze
Assefa Mezgebu eth 10000m Silver
Ayelech Worku eth 5000m Bronze
Bernard Barmasai ken 3000m Steeple Chase Bronze
Driss Maazouzi fra 1500m Bronze
Gabriela Szabo rou 1500m Gold
Gete Wami eth 10000m Bronze
Haile Gebrselassie eth 10000m Bronze
Hestrie Cloete-Storbeck rsa High Jump Gold
Letitia Vriesde sur 800m Bronze
Million Wolde eth 5000m Silver
Reuben Kosgei ken 3000m Steeple Chase Gold
Richard Limo ken 5000m Gold

2001 World Indoor Championships - Lisbon

Gabriele Szabo rou 3000m Silver
Johan Botha rsa 800m Silver
Patrick van Balkom ned 200m Bronze
Shaun Bownes rsa 60m Hurdles Bronze

2001 World Cross Country Championships - Ostend

Abebech Negussie eth Junior Race Silver
Enock Koech ken Short Cross Gold
Gete Wami eth Long Cross Silver
Gete Wami eth Short Cross Gold
Kenenisa Bekele eth Junior Race Gold
Kenenisa Bekele eth Short Cross Silver
Lydia Cheromei ken Short Cross Bronze
Viola Kibiwot ken Junior Race Gold

2000 World Half Marathon Championships - Veracruz

Susan Chepkemei ken Half Marathon Silver
Tesfaye Jifar eth Half Marathon Bronze

2000 Olympic Games - Sydney

Ali Ezzine mar 3000m Steeple Chase Bronze
Assefa Mezgebu eth 10000m Bronze
Brahim Lahlafi mar 5000m Bronze
Gabriela Szabo rou 5000m Gold
Gabriela Szabo rou 1500m Bronze
Gete Wami eth 5000m Bronze
Gete Wami eth 10000m Silver
Haile Gebrselassie eth 10000m Gold
Hestrie Cloete-Storbeck rsa High Jump Silver
Irina Privalova rus 400m Hurdles Gold
Million Wolde eth 5000m Gold
Nils Schumann ger 800m Gold
Nouria Benida-Merah alg 1500m Gold
Reuben Kosgei ken 3000m Steeple Chase Gold
Tesfaye Tola eth Marathon Bronze

2000 World Junior Championships - Santiago

Abebech Negussie eth 1500m Gold
Etalemahu Kidane eth 3000m Bronze
Kenenisa Bekele eth 5000m Silver
Marjolein de Jong ned 400m Hurdles Silver
Raymond Yator ken 3000m Steeple Chase Gold
Rutger Smith ned Shot Put Gold
Rutger Smith ned Discus Throw Bronze

2000 World Cross Country Championships - Vilamoura

Assefa Mezegebu eth Long Cross Silver
Gete Wami eth Long Cross Silver
Kutre Delecha eth Short Cross Gold
Susan Chepkemei ken Long Cross Bronze
Viola Kibiwot ken Junior Race Bronze
Zahra Ouaziz mar Short Cross Silver

1999 World Half Marathon Championships - Palermo

Tesfaye Jifar eth Half Marathon Bronze

1999 World Championships - Seville

Ali Ezzine mar 3000m Steeple Chase Bronze
Assefa Mezgebu eth 10000m Bronze
Ayelech Warku eth 5000m Bronze
Franka Dietzsch ger Discus Throw Gold
Gabriela Szabo rou 5000m Gold
Gete Wami eth 10000m Gold
Haile Gebrselassie eth 10000m Gold
Hezekiél Sepeng rsa 800m Silver
Kutre Delecha eth 1500m Bronze
Nicoleta Grasu rou Discus Throw Bronze
Team Germany ger 4x400m Relay Bronze

1999 World Indoor Championships - Maebashi

Gabriela Szabo rou 1500m Gold
Gabriela Szabo rou 3000m Gold
Grit Breuer ger 400m Gold
Haile Gebrselassie eth 1500m Gold
Haile Gebrselassie eth 3000m Gold
Johan Botha rsa 800m Gold
Million Wolde eth 3000m Bronze
Zahra Ouaziz mar 3000m Silver

1999 World Cross Country Championships - Belfast

Gete Wami eth Long Cross Gold
Hailu Mekonnen eth Short Cross Bronze
Hailu Mekonnen eth Junior Race Gold
Richard Limo ken Junior Race Silver
Worknesh Kidane eth Junior Race Gold

1998 World Half Marathon Championships - Uster

Khalid Skah mar Half Marathon Bronze

1998 World Junior Championships - Annecy

Million Wolde eth 5000m Gold
Nduku Awazie ngr 400m Gold
Reuben Kosgei ken 3000m Steeple Chase Gold
Robert Witt pol 1500m Bronze
Salim Kipsang ken 10000m Silver
Yemenashu Taye eth 1500m Silver
Yemenashu Taye eth 3000m Silver

1998 World Cross Country Championships - Marrakesh

Assefa Mezegebu eth Long Cross Bronze
Hailu Mekonnen eth Junior Race Bronze
Kutre Dulecha eth Short Cross Bronze
Millon Wolde eth Junior Race Gold
Richard Limo ken Junior Race Silver
Worknesh Kidane eth Junior Race Bronze
Zahra Ouaziz mar Short Cross Silver

1997 World Half Marathon Championships - Kosice

Moses Tanui ken Half Marathon Silver

1997 World Championships - Athens

Anita Weyermann sui 1500m Bronze
Anke Feller ger 4x400m Relay Gold
Bernard Barmasai ken 3000m Steeple Chase Bronze
Claudinei da Silva bra 200m Bronze
Gabriele Szabo rou 5000m Gold
Grit Breuer ger 4x400m Relay Gold
Haile Gebrselassie eth 10000m Gold
Marius Corbett rsa Javelin Throw Gold

1997 World Indoor Championships - Paris

Astrid Kumbernuss ger Shot Put Silver
Gabriela Szabo rou 3000m Gold
Haile Gebrselassie eth 3000m Gold
Ismaíl Sghyr mar 3000m Bronze
Rúdiger Stenzel ger 1500m Silver

1997 World Cross Country Championships - Turin

Ayelech Worku eth Junior Race Bronze
Gete Wami eth Long Cross Bronze
Million Wolde eth Junior Race Silver

1996 Olympic Games - Atlanta

Astrid Kumbernuss ger Shot Put Gold
Gabriele Szabo rou 1500m Silver
Gete Wami eth 10000m Bronze
Grit Breuer ger 4x100m Relay Bronze
Haile Gebrselassie eth 10000m Gold
Hezekiel Sepeng rsa 800m Silver
Sui Xinmei chn Shot Put Silver

1996 World Junior Championships - Sydney

Ali Ezzine mar 3000m Steeple Chase Bronze
Anita Weyermann sui 3000m Gold
Assefa Mezgebu eth 5000m Gold
Assefa Mezgebu eth 10000m Gold
Ayelech Warku eth 5000m Gold
Etaferahu Tarekegne eth 3000m Bronze
Joseph Mutua ken 800m Gold
Julius Chelule ken 3000m Steeple Chase Gold
Kathleen Friedrich ger 800m Silver
Kutre Delecha eth 1500m Gold
Nora Ivanova bul 200m Bronze
Nora Ivanova bul 100m Gold
Ulrike Urbansky ger 400m Hurdles Gold

1996 World Cross Country Champion - Stellenbosch

Assefa Mezegebu eth Junior Race Silver

1995 World Half Marathon Championships-Montbéliard

Anuta Catuna rou Half Marathon Bronze
Cristina Pomacu rou Half Marathon Silver
Moses Tanui ken Half Marathon Gold

1995 World Championships - Göteborg

Alina Astafei ger High Jump Silver
Anuta Catuna rou Marathon Silver
Arthemon Hatungimana bdi 800m Silver
Astrid Kumbernuss ger Shot Put Gold
Felicia Tilea rou Javelin Throw Silver
Haile Gebrselassie eth 10000m Gold
Irina Privalova rus 100m Bronze
Irina Privalova rus 200m Silver
Khalid Skah mar 10000m Silver
Letitia Vriesde sur 800m Silver
Zahra Ouaziz mar 5000m Bronze
Zhihong Huang chn Shot Put Silver

1995 World Indoor Championships - Barcelona

Alina Astafei ger High Jump Gold
Gabriela Szabo rou 3000m Gold
Irina Privalova rus 400m Gold
Letitia Vriesde sur 800m Bronze

1995 World Cross Country Championships - Durham

Assefa Mezegebu eth Junior Race Gold

1994 World Half Marathon Championships - Oslo

German Silva mex Half Marathon Silver
Khalid Skah mar Half Marathon Gold

1994 World Junior Championships - Lisbon

Anita Weyermann sui 1500m Gold
Corrie de Bruin ned Discus Throw Gold
Gabriela Szabo rou 3000m Gold
Habte Jifar eth 5000m Silver
Kutre Delecha eth 800m Bronze
Marius Corbett rsa Javelin Throw Gold
Paul Chemase ken 3000m Steeple Chase Gold
Philip Mosima ken 1500m Bronze

1994 World Cross Country Championships - Budapest

Haile Gebrselassie eth Long Cross Bronze

1993 World Half Marathon Championships - Brussels

Carl Thackery gbr Half Marathon Bronze
Vincent Rousseau bel Half Marathon Gold

1993 World Championships - Stuttgart

Bert van Vlaanderen ned Marathon Bronze
Ella Kovacs rou 800m Bronze
Fita Bayisa eth 5000m Bronze
Haile Gebrselassie eth 10000m Gold
Haile Gebrselassie eth 5000m Silver
Huang Zhi Hong chn Shot Put Gold
Irina Privalova rus 4x400m Relay Silver
Irina Privalova rus 4x100m Relay Gold
Irina Privalova rus 200m Bronze

1993 World Indoor Championships - Toronto

Irina Privalova rus 60m Silver
Irina Privalova rus 200m Gold
Jullie Baumann sui 60m Hurdles Gold
Margareta Keszeg rou 3000m Silver
Marieta Ilcu rou Long Jump Gold
Sandra Gasser sui 1500m Bronze
Violeta Beclea rou 1500m Silver

1993 World Cross Country Championships-Amorebieta

Josephat Machuka ken Junior Race Bronze
Philip Mosimo ken Junior Race Gold

1992 Olympic Games - Barcelona

Addis Abebe eth 10000m Bronze
Alina Astafei rou High Jump Silver
Dieter Baumann ger 5000m Gold
Ellen van Langen ned 800m Gold
Fita Bayisa eth 5000m Bronze
Irina Privalova rus 4x100m Relay Silver
Irina Privalova rus 100m Bronze
Khalid Skah mar 10000m Gold
Liliya Nurutdinova rus 800m Silver
Matthew Birir ken 3000m Steeple Chase Gold
Rachid El Bashir mar 1500m Silver

1992 World Junior Championships - Seoul

Ayele Mezgebu eth 3000m Steeple Chase Silver
Gabriela Szabo rou 3000m Silver
Gete Wami eth 10000m Silver
Haile Gabrselassie eth 10000m Gold
Haile Gabrselassie eth 5000m Gold
Jacqueline Poelman ned 100m Silver
Laurens Looije ned Pole Vault Gold
Okkert Brits rsa Pole Vault Bronze

1992 World Cross Country Championships - Boston

Fita Bayissa eth Long Cross Bronze
Haile Gebrselassie eth Junior Race Silver
Ismael Kirui ken Junior Race Gold
Josephat Machuka ken Junior Race Bronze
Lydia Cheromei ken Junior Race Bronze

1991 World Championships - Tokyo

Ahmed Salah dji Marathon Silver
Erik de Bruin ned Discus Throw Silver
Fita Bayisa eth 5000m Silver
Grit Breuer ger 400m Silver
Irina Privalova rus 4x100m Relay Silver
Katrin Krabbe ger 200m Gold
Katrin Krabbe ger 100m Gold
Khalid Skah mar 10000m Bronze
Liliya Nurutdinova rus 800m Gold
Team Germany ger 4x400m Relay Bronze
Team Germany ger 4x100m Relay Bronze

1991 World Indoor Championships - Seville

Grit Breuer ger 200m Bronze
Grit Breuer ger 4x400m Relay Gold
Hammou Boutayed mar 3000m Silver
Huang Zhihong chn Shot Put Silver

1991 World Cross Country Championships - Antwerp

Fita Bayissa eth Junior Race Bronze
Khalid Skah mar Long Cross Gold
Liz McColgan gbr Long Jump Bronze
Lydia Cheromei ken Junior Race Gold
Moses Tanui ken Long Jump Silver

1990 World Junior Championships - Plovdiv

Fita Bayissa eth 5000m Gold
Lydia Chermei ken 10000m Bronze
Mathew Birir ken 3000m Steeple Chase Gold

1990 World Cross Country Championships - Aix-les-B

Fita Bayissa eth Junior Race Bronze
Khalid Skah mar Long Jump Gold
Moses Tanui ken Long Jump Silver
Susan Chepkemei ken Junior Race Bronze

1989 World Indoor Championships - Budapest

Dieter Baumann ger 3000m Bronze
Diona Melinte rou 1500m Gold
Elly van Hulst ned 3000m Gold
Hauke Fuhlbrúgge ger 1500m Silver
Jeff Atkinson usa 1500m Bronze
Liz McColgan gbr 3000m Silver

1989 World Cross Country Championships - Stavanger

Addis Abebe eth Junior Race Gold

1988 Olympic Games - Seoul

Ahmed Salah dji Marathon Bronze
Dieter Baumann ger 5000m Silver
Grit Breuer ger 4x400m Relay Bronze
Jens-Peter Herold ger 1500m Bronze
Lisa Martin aus Marathon Silver
Rosa Mota por Marathon Gold
Salvatore Antibo ita 10000m Silver

1988 World Junior Championships - Sudbury

Addis Abebe eth 10000m Silver
Addis Abebe eth 5000m Bronze
Astrid Kumbernuss ger Discus Throw Silver
Galina Astafei rou High Jump Gold
Grit Breuer ger 400m Gold
Katrin Krabbe ger 100m Silver
Katrin Krabbe ger 200m Gold
Mathew Birir ken 3000m Steeple Chase Silver
Thomas Osano ken Race walk 20k Silver

1988 World Cross Country Championships - Auckland

Ingrid Kristiansen nor Long Jump Gold

1987 World Championships - Rome

Ahmed Salah dji Marathon Silver
Domingos Costro por 5000m Silver
Francesco Panetta ita 10000m Silver
Francesco Panetta ita 3000m Steeple Chase Gold
Rosa Mota por Marathon Gold

1987 World Indoor Championships - Indianapolis

Diona Melinte rou 1500m Gold
Fazouzi Lahbi mar 800m Bronze
Han Kulker ned 1500m Bronze

1987 World Cross Country Championships - Warsaw

Ingrid Kristiansen nor Long Cross Bronze

1986 World Junior Championships - Athens

Galina Astafei rou High Jump Silver
Katrin Krabbe ger 200m Bronze
Katrin Krabbe ger 4x100m Relay Silver
Marleen Reders bel 10000m Bronze

1986 World Cross Country Championships - Colombier

Abebe Mekonnen eth Long Cross Silver

1985 World Indoor Championships - Paris

Elly van Hulst ned 1500m Gold

1985 World Cross Country Championships - Lisbon

Ingrid Kristiansen nor Long Cross Bronze
Wodajo Bulti eth Long Cross Bronze

1984 Olympic Games - Los Angeles

Alberto Cova ita 10000m Gold
Antonio Leitao por 5000m Bronze
Carlos Lopes por Marathon Gold
Charlie Spedding gbr Marathon Bronze
José Manuel Abascal esp 1500m Bronze
Mike McLeod gbr 10000m Silver
Nawal El Moutawakel mar 400m Hurdles Gold
Rosa Mota por Marathon Bronze

1983 World Championships - Helsinki

Alberto Cova ita 10000m Gold
Boguslaw Maminski pol 3000m Steeple Chase Silver
Rob Druppers ned 800m Silver

About Us

Global Sports Communication
Snelliusstraat 10
6533 NV Nijmegen
The Netherlands
Tel: +31 (0)24 3515077
Fax: +31 (0)24 3515088

Latest tweets